Jak korzystnie sprzedać Auto?

Decyzja zapadła. Postanowiłeś sprzedać Auto. W tym momencie pozostała Ci do rozstrzygnięcia jedna kwestia. Czy sprzedać auto samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy komisu samochodowego? Zaletą wyboru komisu w szczególności takiego, który skupuje auta, jest niewątpliwie szybkość sprzedaży. Dlaczego więc sprzedawać auto samodzielnie? Odpowiedź jest jedna: cena, którą możesz uzyskać. Sprzedając auto samodzielnie jesteś w stanie uzyskać nawet kilka tysięcy złotych więcej. Im nowszy jest Twój samochód tym więcej możesz zyskać sprzedając samodzielnie. Aby pomóc Ci w samodzielnej sprzedaży auta, przygotowaliśmy ten krótki poradnik. Zaczynamy.

Ustal odpowiednią cenę

Na pewno zastanawiasz się jak wycenić swoje auto? Najprościej sprawdzić cenę innych aut, podobnych do Twojego. W portalu www.auto.pl przygotowaliśmy dział: cennik aut używanych, w którym możesz zobaczyć średnią cenę aut wystawionych na naszej auto giełdzie. Możesz również skorzystać z wyceny Eurotax: www.eurotax.pl Gdy ustalisz cenę jaką chcesz otrzymać zwróć uwagę na to, że potencjalni klienci na pewno będą chcieli negocjować. Dlatego warto abyś swoją cenę podniósł o kilkaset złotych. Nie przesadzaj jednak z wysokością ceny w żadną ze stron: jeśli cena będzie za wysoka to klienci nie będą zainteresowani Twoim autem, jeśli będzie za niska mogą stać się podejrzliwi. Jeśli uwzględniasz możliwość negocjacji nie zapomnij by informować o tym w ogłoszeniach sprzedaży.

Przygotuj Auto

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego powinieneś solidnie wyczyścić auto zarówno w środku jak i na zewnątrz. Pamiętaj także o drobnych detalach, klienci na pewno na nie zwrócą uwagę. W szczególności pamiętaj o tym aby:

 • Umyć, wypolerować i odkurzyć auto,
 • Wypolerować deskę rozdzielczą, najlepiej specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi,
 • Wyczyścić opony oraz felgi ( szczególnie te aluminiowe ),
 • Wyczyścić szyby z zewnątrz i ze środka, nie zapomnij o lusterkach!
 • Opróżnij popielniczkę i schowki ze śmieci,
 • Wymień spalone żarówki i bezpieczniki,
 • Uzupełnij płyny ( dolej oleju, płynu do spryskiwaczy ),
 • Użyj odświeżacza ( lub zawieszki ) wewnątrz auta.

Zbierz informacje o Twoim aucie

Klienci będą chcieli poznać wiele szczegółów. Dlatego przygotuj jeśli posiadasz: książkę serwisową, rachunki (raporty) z napraw i wymian. Pokaż klientowi, że dbałeś o auto, a może go to przekonać do zakupu. Jeśli nie posiadasz rachunków spisz na kartce co wymieniłeś w pojeździe podczas jego użytkowania. Jeśli masz gwarancje na wykonane naprawy i części (np. akumulator) to bardzo dobrze - zbierz je razem, aby klient mógł je obejrzeć.

Gdzie i jak się ogłaszać?

Obecnie najlepszy wybór to ogłoszenie w internecie. Liczba osób odwiedzających serwisy ogłoszeniowe takie jak nasz przekracza wielokrotnie nakłady gazet. Warto też pamiętać, że zamieszczenie ogłoszenia w niektórych serwisach jest DARMWE (np. www.auto.pl ). Ogłoszenie możesz dodać korzystając z formularza dodawania ogłoszenia. Pod tym adresem znajdziesz obszerną listę internetowych serwisów ogłoszeniowych: internetowe auto giełdy
Dobrym pomysłem jest także naklejenie informacji o sprzedaży auta bezpośrednio na jego szybie. Po dodaniu ogłoszenia na www.auto.pl będziesz mógł wydrukować takie ogłoszenie w specjalnym formacie.

Pamiętaj o dodaniu zdjęć do ogłoszeń!

Zdjęcia są wizytówką Twojego auta. Jeśli nie masz własnego aparatu (można wykorzystać aparat w telefonie komórkowym), warto poprosić znajomego aby zrobił je dla Ciebie. Podczas wykonywania zdjęć pamiętaj o kilku zasadach:

 • Wykonaj zdjęcia w świetle dziennym,
 • Unikaj odbić słonecznych oraz cienia rzucanego przez np. drzewa,
 • Pierwsze zdjęcie wykonaj z przodu pod kątem tak jak na poniższym obrazku, starając się aby na zdjęciu był cały samochód oraz aby zajmował jak największą część kadru.
 • Zwróć uwagę na jakim tle fotografujesz auto. Zrób je tak, by nic nie rozpraszało uwagi osoby, która będzie oglądać zdjęcie,
 • Pamiętaj aby Twoje auto było czyste,
 • Zrób kilka/kilkanaście fotografii różnych części pojazdu (również: wnętrze, silnik, koła, specjalne dodatki, uszkodzenia itp.). Nawet jeśli nie wszystkie umieścisz w ogłoszeniu, będziesz miał dodatkowe zdjęcia do wysłania zainteresowanym klientom.
Więcej przydatnych porad prezentujemy na filmie dzięki współpracy z:
Nikon Polska Szeroki Kadr

Szczegółowy opis auta

Ogromną korzyścią ogłoszeń w internecie jest możliwość obszernego opisu auta. W odróżnieniu od ogłoszeń gazetowych, opis praktycznie nie ma ograniczeń co do długości. Dodatkowo w naszym serwisie większość informacji o aucie możesz podać klikając myszką. W szczególności pamiętaj o:

 • niestandardowym wyposażeniu auta (nagłośnienie, dodatkowy komplet opon, spojlery itp.),
 • wymianach i naprawach podnoszących wartość pojazdu,
 • wstawieniu w opisie zwrotów typu: doskonały samochód rodzinny, małe spalanie, idealny samochód miejski, auto dla kierowcy o sportowym zacięciu itp.

Przygotuj się do odpowiedzi na zapytania

Umieszczając ogłoszenie musisz być gotowy na udzielanie odpowiedzi dotyczących Twojego auta. Najlepiej wydrukuj treść ogłoszenia oraz trzymaj listę informacji o samochodzie blisko telefonu i komputera tak abyś mógł szybko przekazać potrzebne informacje. Kupno auta to poważna decyzja dlatego warto na każde zapytanie udzielać wyczerpującej i szczerej odpowiedzi. To zwiększy prawdopodobieństwo sprzedaży oraz oszczędzi czas poświęcony na niepotrzebne spotkania. Umawiaj się na konkretne terminy, unikaj ogólnych stwierdzeń typu "w któryś dzień podjadę obejrzeć" - zwiększy to szansę sprzedaży oraz zapobiegnie marnowaniu Twojego czasu. Jeśli nie chcesz aby potencjalni kupcy umawiali się z Tobą w domu, umów spotkanie w popularnym i dobrze znanym miejscu.

Jazda próbna

Gdy umówisz się na spotkanie możesz być pewien, że zainteresowany będzie chciał przejechać się Twoim autem. W takim wypadku pamiętaj:

 • sprawdź czy klient ma ważne prawo jazdy,
 • pozwól kupującemu prowadzić ale Ty wskaż trasę,
 • zaplanuj trasę tak, aby kupujący mógł poznać Twój samochód na różnych typach drogi.

Niektórzy kupujący będą chcieli sprawdzić Twój samochód w warsztacie. To rozsądna prośba, ale od Ciebie zależy czy się na nią zgodzisz. Przed wizytą w serwisie uzgodnij kto za nią zapłaci, aby uniknąć później nieporozumień.

Negocjacja ceny

Wiesz już ile wart jest Twój samochód. Przed negocjacjami ustal sobie najniższą kwotę za jaką chciałbyś sprzedać auto i pod żadnym pozorem nie sprzedawaj go taniej. Pamiętaj, że kupujący będzie stosował różne triki, aby pokazać Ci, że auto nie jest warte ceny, którą podajesz. W takim wypadku podziękuj klientowi za spotkanie i czekaj na kolejne oferty. Lepiej żebyś słuszność jego argumentów przeanalizował sobie w domu i obniżył cenę w ogłoszeniu niż sprzedał za kwotę, która Cię nie satysfakcjonuje.

Sprzedaż

Gdy już dojdziesz do porozumienia z klientem w sprawie sprzedaży auta pamiętaj o dokumentach, które razem z kupującym musicie wypełnić (umowa kupna-sprzedaży, druki PCC-3 i PCC-3a). Gotowe druki i objaśnienia znajdziesz w dziale dokumenty:
umowa kupna-sprzedaży, druki PCC-3 i PCC-3a

Bezpieczeństwo transakcji gotówkowej

Transakcję finansową najlepiej przeprowadzić w oddziale banku. Kupujący powinien dokonać wpłaty wyznaczonej kwoty na Twój rachunek bankowy.

Koniec

Po sprzedaniu auta pamiętaj aby usunąć ogłoszenie, abyś nie był niepokojony telefonami i zapytaniami.

Jeśli sprzedałeś auto dzięki www.auto.pl lub pomogliśmy Ci w sprzedaży, poleć nasz serwis znajomym. Niech oni też dowiedzą się jak szybko i bezpłatnie zamieścić ogłoszenie sprzedaży auta :)

A teraz czas na zakup nowego auta :), znajdź wymarzone auto na www.auto.pl: formularz wyszukiwania

Reklama