AUTO Giełda Samochodowa - internetowa autogiełda ogłoszenia motoryzacyjne - tu kupisz auto tu sprzedasz auto Opony Auto giełda Wiadomości Tapety
auto :: kupno samochodu używanego - porady

Jak kupić używany samochód

www.Auto.pl zaprasza także do zapoznania się z darmowym poradnikiem:

"Jak kupić używane auto",

przygotowanym specjalnie dla użytkowników www.Auto.pl


Dowiedz się jak korzystnie kupić samochód i nie dać się oszukać.

Jak kupić używany samochód
Chcesz kupić używany samochód?

Poznaj najpierw odpowiedzi na następujące pytania:


 • Dlaczego lepiej unikać zakupu auta u zawodowego handlarza?
 • Kiedy należy podejrzewać, że sprzedający kłamie?
 • Czemu lepiej przed sprzedającym udawać "jelenia"?
 • Jak rozpoznać, czy przebieg samochodu został
      "skorygowany"?
 • Po czym poznać, że auto uczestniczyło w wypadku?
 • Dlaczego należy wnikliwie oglądać dokumenty samochodu?
 • Co można sprawdzić podczas jazdy próbnej?
 • Które modele samochodów są najmniej awaryjne?
 • Jak negocjować cenę kupowanego samochodu?
 • Jak sformułować umowę kupna-sprzedaży?
 • Jaki zapis w umowie może być niekorzystny dla kupującego?

 • Zamów książkę przez internet w księgarni wydawnictwa WKŁ »

  :: Opis

  Jest to praktyczny poradnik pomagający w zakupie używanego samochodu. Opisano w nim zalecenia i rady dotyczące pułapek czyhających na kupujących używane auta, kryteriów wyboru modelu, wymaganych dokumentów. Podano internetowe źródła informacji, adresy giełd samochodowych oraz wzory umowy kupna-sprzedaży.

  :: Przykładowy rozdział (wstęp)

  Pozwól Szanowny Czytelniku, że witając Cię na samym wstępie będę życzył Ci dobrego, udanego zakupu używanego samochodu. Wiedz, że według mnie po przeczytaniu tej publikacji prawdopodobieństwo, że zakup Twojego auta okaże się udany, wzrośnie co najmniej kilkunastokrotnie. Tym serdeczniej więc zapraszam Cię do tej lektury.
  Skoro sięgnąłeś po tę pozycję, to najprawdopodobniej zamierzasz w bliższej lub dalszej przyszłości (cokolwiek to znaczy) kupić samochód. Może masz tyle pieniędzy, że mógłbyś kupić auto nowe, ale niższej klasy, albo używane, ale większe i lepiej wyposażone? I tu na początek pierwsza rada, jeśli stoisz przed takim wyborem - kupuj samochód nowy i nie czytaj dalej!
  Możliwe też, że możesz sobie pozwolić wyłącznie na używany wóz, kilku- lub kilkunastoletni. Tutaj już specjalnego wyboru nie masz - możesz kupić auto albo dobre, albo złe. W każdym razie, jeśli zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, w tej książce znajdziesz - mam nadzieję - wiele cennych informacji na temat tego, jak nie kupić złomu i nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
  Wiem, że czytasz ten tekst prawdopodobnie zmuszony do zakupu używanego samochodu - bo właściwie, jak pisałem wcześniej, zawsze lepiej jest kupić auto nowe - daje to (chociażby teoretycznie) większą gwarancję bezawaryjności i sprawnego działania. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, tak jak marki lepsze i gorsze, ale zapamiętaj ważne dla Ciebie słowa:

  Kupując używany samochód stajesz się uczestnikiem gry o bezlitosnych, twardych regułach.
  Po jednej stronie jesteś Ty, Szanowny Czytelniku, chcący kupić za jak najmniejsze pieniądze możliwie najmłodszy samochód, w możliwie najlepszym stanie. Po drugiej stronie będzie sprzedający, który chciałby za wszelką cenę sprzedać samochód, przy czym "za wszelką cenę" będzie oznaczało dla sprzedającego cenę jak najwyższą. Stan auta prawdopodobnie będzie odbiegał od ideału. Musisz zdać sobie sprawę z reguł tutaj rządzących i nauczyć się ich na pamięć! Podstawową zasadą przy sprzedawaniu i kupowaniu samochodu jest spopularyzowana przez kinematografię zasada, że nie ma tu absolutnie żadnych zasad.
  Wiem, że każdy człowiek powinien mieć sumienie bądź też inną formę samokontroli, ale... nie licz na to. Prawda jest okrutna. Niestety.
  Człowiek, który będzie Ci chciał sprzedać samochód, może mieć następującą zasadę moralną:

  Nie mam obowiązku informowania kupującego o wadach tego samochodu. Jak zapyta - powiem coś innego. Najważniejsze, abym sprzedał tego grata. Kupujący po to ma oczy i rozum, aby ponosił odpowiedzialność za swoje czyny w myśl powiedzenia: "widziały gały, co brały".
  Człowiek jest istotą taką a nie inną i jest to temat na inną publikację. Sprzedający może być również uczciwym człowiekiem i zakupu od takiego człowieka Ci życzę, ale... nie możesz się dać "naciągnąć". Nie będę w tej publikacji wartościował ludzkich charakterów, zalet czy wad. Czasem tylko może je nieco przybliżę, bo nie chcę, Szanowny Czytelniku, abyś kupował samochód "po omacku". Pomogę Ci, przygotuję - choćby w jakimś stopniu- żeby Cię nie oszukano. Ja na to nie pozwolę.

  Pułapki
  Jak wspomniałem we wstępie, jedynie kupując auto nowe i to z salonu masz gwarancję, że nie będzie ono źródłem kłopotów - przynajmniej teoretycznie i na papierze. Przez kilka lat i około 100 tys. kilometrów nie powinno być problemów, a jednak często są. Pamiętamy przecież zapalanie się paliwa podczas tankowania, wystrzały poduszek powietrznych w nagrzanych słońcem autach, odpadający lakier i przewracającego się mercedesa. Wielu Czytelników zna samochodowe przysłowie o rdzewiejących w salonie fiatach, a także wie, co jest wart każdy opel i ford.
  I gdzieś zawsze jest ziarno prawdy, ale na pewno kupując nowy samochód masz większą gwarancję zakupu auta "dobrego", niż w przypadku zakupu "z drugiej ręki". Kupując auto używane - Drogi Czytelniku - musisz liczyć się z dużym prawdopodobieństwem, że jest ono ofertą, która może okazać się pułapką. Zwykle na początku nie wiadomo, o co chodzi. Możliwości jest wiele, ale kiedy niczego nie wiadomo - wiadomo, że chodzi o pieniądze...

  Koszty dodatkowe
  Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu używanego zastanów się, czy Cię na to stać, może się bowiem zdarzyć tak, że kupisz "bardzo dobre" auto za taką kwotę, jaką aktualnie dysponujesz, a po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach okaże się, że ten zakup nie był tak dobry. Wykryjesz takie wady i usterki, które będą wymagać znacznych nakładów finansowych. I to jest pierwsza pułapka czyhająca na Ciebie - Szanowny Czytelniku - jako kupującego.
  Nie wierzysz? Przypuśćmy, że dokonasz zakupu używanego (nowego już kupić nie można) Daewoo Espero 1,5 z roku 2000, więc zapłacisz około 16-17 tysięcy złotych. Po kilku dniach okaże się, że nie zauważyłeś podczas jazdy próbnej usterki, którą teraz ustaliłeś - auto ma zużyte przednie hamulce, tarcze są zwichrowane, a klocki hamulcowe starte. Niby nic, jednak musisz być świadomy, że jest to koszt około 500 zł za same części, bez tzw. robocizny.
  Bezwzględnie powinieneś po zakupie wymienić łańcuch lub pasek rozrządu (chyba, że samochód ma tak mały przebieg, że jest to zbyteczne, ale raczej na to nie licz) i jest to wydatek około 70-500 złotych. Do tego dochodzi wymiana oleju, konieczna bowiem nie wiadomo, ile poprzedni właściciel przejeździł na oleju, który był w silniku zakupionego auta. Wątpliwe jest aby przed zakupem "wyrzucał w błoto" pieniądze na wymianę oleju. Licz się więc z kosztem około 100-150 zł. I tak, nawet nie wymieniając wszystkiego, co powinieneś zrobić po zakupie auta - Twoje auto staje się droższe o 700-1200 zł, a jeśli do tego nie wziąłeś pod uwagę opon, które mają zbyt płytki bieżnik, to do 16-17 tysięcy musisz doliczyć co najmniej kolejne 800-1200 zł. Razem - ponad 2000 zł.
  Pamiętaj też, że samochód musisz zarejestrować na siebie i jest to także dodatkowy koszt (ok. 160 złotych). Przegląd jest płatny około 90-160 złotych. Musisz też udać się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek, zależny od tego, jaka kwota jest wpisana na umowie kupna-sprzedaży. Jeśli na umowie wpisana jest kwota powiedzmy - 1000 zł, to urząd skarbowy zwolni Cię z podatku. Jeśli jednak "błyśniesz intelektem" (lub ulegniesz namowom sprzedającego, aby zaniżyć koszt na umowie) i wpiszesz za wspomniane espero nie właściwą wartość 16 000 zł, lecz 1600 zł, to urzędnicy wykonają następujący manewr: sprawdzą w tabeli aktualną średnią cenę giełdową modelu i rocznika Twojego auta, a następnie na tej podstawie obliczą podatek, który będziesz musiał zapłacić. Licz się z tym, że według urzędu skarbowego średnia cena tego modelu będzie z pewnością wyższa od tej, za jaką w rzeczywistości kupiłeś swoje auto. Jeśli kupujesz auto za granicą, sprawa jest jeszcze gorsza, ale o tym później. Pierwszą pułapkę przy zakupie używanego samochodu można więc opisać maksymą:


  Do kosztu zakupu musisz doliczyć dodatkowe koszty, czasem wysokie... I wierz mi - czasem może to być skarbonka bez dna, naprawdę tak jest i ręczę, że wielu z tych, którzy kupili bardzo wyeksploatowany samochód potwierdzi moje słowa. I jeszcze jedna sprawa: nie ma czegoś takiego, jak "okazja" - chyba że "okazja oszukania kupującego". Zastanów się Czytelniku, czy sprzedałbyś dobry samochód za połowę lub trzy czwarte jego rzeczywistej wartości rynkowej bez powodu? Powody zawsze się znajdą - wojsko, dziecko itd. Okazja najczęściej procentuje albo poważnymi kłopotami natury prawno-administracyjnej, albo problemami czysto mechanicznymi, skutkującymi dotkliwiej jako finansowe.

  Kupujesz samochód - przygotuj się na wydatki.
  Aby mieć samochód, musisz go utrzymać, a to niestety kosztuje i to czasem całkiem sporo. Warto się więc zastanowić, jakiego auta szukasz. Nawet prosta wydawałoby się kwestia ubezpieczenia jest istotna, kiedy trzeba opłacić składkę. Przykład podano w tablicy.
  Jeśli jesteś kierowcą w wieku do 25 lub 26 lat, to ubezpieczyciel zażąda składki o 30% wyższej. Jeśli samochód jest znacznej wartości, dochodzi ubezpieczenie Auto Casco (AC), którego wysokość składki będzie liczona w procentach od faktycznej wartości Twojego pojazdu. Nie piszę o tym, aby Cię Czytelniku przestraszyć, ale po to, abyś był świadomy zagrożeń. Jednym z nich są na pewno koszty.
  Jeśli się zastanowisz i według Twojej oceny stać Cię na zakup oraz utrzymanie samochodu - możesz czytać dalej!


  Sprawdź spis treści »

  Zamów książkę przez internet w księgarni wydawnictwa WKŁ »  BANK.PL - Twój bank internetowy - kredyty, lokaty, pożyczki, konta osobiste i firmowe, ike, fundusze emerytalne Jeden procent podatku - przekaż na budowę Polskiego Sztucznego Serca

  targipasy bezpieczeństwa
  testy opongiełdy samochodowegiełdy internetowekredytylinki
  przyczepy kempingowemaszyny budowlaneciągniki rolniczemaszyny rolniczeprzyczepynaczepy
  forum dyskusyjneoferty pracyopinie o samochodachMotosel

  o_naswspółpracareklamapracakontaktregulaminpoleć znajomym


  Copyright © Profit 2003 - 2007  Created by idealneT and OM System