AUTO Giełda Samochodowa - internetowa autogiełda ogłoszenia motoryzacyjne - tu kupisz auto tu sprzedasz auto Opony Auto giełda Wiadomości Tapety
auto :: "włącz myślenie" : ostatni wyskok
Zapinaj pasy bezpieczeństwa ZAWSZE!
W ciągu ostatnich piętnastu lat w wypadkach drogowych zginęło w Polsce prawie 100 tysięcy osób, a obrażenia odniosło prawie 1 milion osób. Tylko w 2004r. na drogach zginęło prawie 6 tysięcy osób, a ponad 64 tysiące zostało rannych.
W Polsce ryzyko śmierci uczestnika kolizji drogowej jest wciąż średnio czterokrotnie wyższe niż w krajach Unii Europejskiej.

Blisko 600 osób rocznie (10%) mogłoby uniknąć tragedii, gdyby 90% podróżnych regularnie zapinało pasy bezpieczeństwa. Wyniki badań przeprowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują o blisko 50% ryzyko wystąpienia śmiertelnych i ciężkich obrażeń w wyniku wypadku drogowego.
Ostatni wyskok - Zapinaj pasy bezpieczeństwa
Zobacz symulację wypdku »
Pamiętaj!
• niebezpieczny wypadek może zdarzyć się zawsze i wszędzie, także w miastach przy małej prędkości
• nawet doświadczony kierowca nie jest w stanie przewidzieć każdej niebezpiecznej sytuacji, a kiedy do niej dojdzie - uratować życia swojego i pasażerów.
• jedyne, co może w takiej sytuacji pomóc, to zapięte pasy bezpieczeństwa.
• w 2004r. odnotowano 51 069 wypadków drogowych. W ich wyniku 5 712 osób poniosło śmierć, a 64 661 zostało rannych.
w 2004 r. zdecydowana większość wypadków, czyli 36 694 wydarzyło się na obszarze zabudowanym, zginęło w nich 2 755 osób, a 44 372 zostały ranne. Poza obszarem zabudowanym zaistniało 14 375 wypadków.
Stosowanie pasów bezpieczeństwa - mity i fakty
MityFakty
Wśród kierujących i pasażerów krąży teoria, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta niż być w nim uwięzionym. Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.
Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno. W związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów, w tej sytuacji, jest czynnością zbędną. Nic bardziej mylnego, bowiem przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera z przodu.
Właściciele aut wyposażonych w poduszki powietrzne żyją natomiast w przeświadczeniu, że to zabezpieczenie jest wystarczające. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.
Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47% pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej. Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu.
Niektórzy rodzice myślą, że trzymanie dziecka na kolanach zabezpieczy je przed konsekwencjami wypadku w takim samym lub większym stopniu jak usadowienie w foteliku. Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia przybiera masę słonia. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.
Wielu przyszłych rodziców myśli, że pasy bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla płodu. Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.
Sceptycy twierdzą, że zapięte pasy mogą uniemożliwić wydostanie się z płonącego pojazdu. Statystyki wypadków wskazują jednak, że jedynie 0,5% wypadków drogowych wiąże się z pożarem auta.
Stosowanie pasów bezpieczeństwa w Polsce (raport)
W Polsce tylko niewiele ponad 70% kierowców używa regularnie pasów bezpieczeństwa. Prowadzone na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pomiary wykazały, że aż 30% kierowców i pasażerów siedzących na przednich siedzeniach nie stosuje pasów bezpieczeństwa, a wśród podróżujących na tylnych siedzeniach aż 53%. Badania przeprowadzone w marcu 2005r. przez TNS OBOP na zlecenie KRBRD pokazały, że Polacy nie zapinają pasów bezpieczeństwa, ponieważ mają złudne poczucie kontroli nad tym, co może zdarzyć się na drodze i przekonanie, że panują nad ryzykiem. Istotnym czynnikiem jest tu także brak wyrobionego nawyku. Zarówno wśród kierowców jak i pasażerów powielane są nieprawdziwe stereotypy dotyczące negatywnych skutków stosowania pasów bezpieczeństwa.
Pamiętaj!
Przy zderzeniu z drzewem lub ciężarówką, gdy jechałeś z prędkością 80 km/h bez zapiętych pasów:
zginiesz w ciągu 0,1 sekundy uderzając w deskę rodzielczą z siłą 7 ton i wypadając przez szybę
• cały wypadek potrwa zaledwie 0,15 sekundy.

Ostatni wyskok - Zapinaj pasy ZAWSZE! Również na tylnym siedzeniu!

Sprawdź jak prawidłowo powinni zapinać pasy: kierowca, kobieta w ciąży, dziecko »
Dowiedz się jakie kary za niezapinanie pasów przewiduje polskie prawo »
Zobacz crashtesty i symulacje wypadków »

Dział opracowany przy współpracy z i na podstawie materiałów
Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
BANK.PL - Twój bank internetowy - kredyty, lokaty, pożyczki, konta osobiste i firmowe, ike, fundusze emerytalne Jeden procent podatku - przekaż na budowę Polskiego Sztucznego Serca

targipasy bezpieczeństwa
testy opongiełdy samochodowegiełdy internetowekredytylinki
przyczepy kempingowemaszyny budowlaneciągniki rolniczemaszyny rolniczeprzyczepynaczepy
forum dyskusyjneoferty pracyopinie o samochodachMotosel

o_naswspółpracareklamapracakontaktregulamin

Copyright © Profit 2003 - 2007  Created by idealneT and OM System